dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> ROZMOWY O WIERZE
Nie jesteś zalogowany!       

"Nie ma wiary bez wątpliwości...Hits: 1282
ewamonika1  
01-07-2005 13:04
[     ]
     

ostatnio, w książce "Wejść tam nie można" - trafiłam na takie fragmenty, chciałam się nimi z Wami podzielić:

"Nie ma wiary bez wątpliwości. Bo wiara ma kolor ciemny. To noc, a nie dzień. Potocznie rozumiemy ją jako światło wewenętrzne dające przekonanie o istnieniu Pana Boga. Tymczasem, gdy ktoś doświadcza istnienia Boga, wcale nie musi wierzyć. Wiara zaczyna się wtedy, gdy światło gaśnie, a my nie przestajemy podążać drogą Bożą. Bo gdy stracimy pokrzepienie wewnętrzne, pojawia się możliwość wiary. (...)

"Pytam księdza Drozdowicza, czy w takim razie cena za Królestwo Boże nie była dla Ewy (Błaszczyk) za wysoka. Odpowiada: "Była niesłychanie wysoka. Czy za wysoka? Nie sądzę. Dlaczego? Bo jesteśmy stworzeni do latania, a nie do chodzenia po utartych ścieżkach. Ale ciągle nam się wydaje, że to wierutna bzdura. A gdy mówimy: "bzdura", spadamy zębami w trociny".

"Ksiądz Wojtek przyznaje, że wobec cierpienia dzieci, ogromu tragedii drugiej wojny światowej i Holocaustu pozostaje niemy. Pytam o starotestamentową ofiarę Izaaka. Ksiądz waha się "Nie śmiem komentować wroków Boskich. Rozumiem, że Izaak schodzi z gry Moria jako ktoś zupełnie inny, że >stary człowiek< w nim umarł, bo jako pokorny syn poddał się woli ojca. Ale jeszcze nie dojrzałem do tego, by to przyjąć. Nie jestem w stanie się tą sceną zachwycić. Zmagam się wewnętrznie, aby uwierzyć, ale rodzi się we mnie bunt. Ogrom tragedii jest zbyt wielki". I dodaje: "Wiem, że to cena Królestwa Bożego: trzeba oddać wszystko. Ale Pan Bóg róznie traktuje ludzi - jednym pozwala żyć dawnym życiem, a innych stawia w sytuacji Abrahama czy Izaaka".
(Ks. Wojtek Drozdowicz)  
---------------
http://www.wady-dloni.org.pl/


  Temat Autor Data
*  "Nie ma wiary bez wątpliwości... ewamonika1 01-07-2005 13:04
  Re: "Nie ma wiary bez wątpliwości... MAJ 01-07-2005 15:53
  Re: "Nie ma wiary bez wątpliwości... Majka 04-07-2005 14:15
  Re: "Nie ma wiary bez wątpliwości... Asia 14-10-2005 22:58
  Re: "Nie ma wiary bez wątpliwości... T.A.M. 19-05-2010 20:32
  Re: "Nie ma wiary bez wątpliwości... zorka 25-05-2010 13:00
::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora