O dziecku, które odwróciło się na pięcie wyd. I
 
Książka jest skierowana do tych osób, które chcą świadomie przeżyć żałobę po swoim zmarłym dziecku. Dziecku, które odeszło zbyt wcześnie.
 
W pierwszych bądź ostatnich tygodniach ciąży. Tytuł książki pochodzi z badania prowadzonego przez autorkę, jest jedną z 446 odpowiedzi kobiet, które wzięły udział w badaniu w latach 2000 – 2005. Książka jest elementem programu realizowanego przez autorkę, którego celem jest przerwanie zmowy milczenia wokół tematu straty dziecka w wyniku poronienia czy porodu przedwczesnego i zmiana postaw instytucji, do których trafiają kobiety roniące.

Na podstawie badań prowadzonych w latach 2000 – 2005 powstała książka opowiadająca o żałobie kobiety po stracie dziecka, o reakcjach zachodzących w jej psychice, zmianach zachodzących w jej relacjach ze światem, z rodziną.  Książka ta jest jedyną tego rodzaju książką z zakresu psychologii i medycyny traktującą o konsekwencjach psychicznych i społecznych straty dziecka w wyniku poronień i przedwczesnych porodów. Dla większości kobiet i ich rodzin poronienie jest tragedią, odczuwaną w skutkach przez lata.  Społecznie zaś temat ten jest bagatelizowany i pomijany podczas, gdy dla niemal każdej z kobiet roniących, poronienie to bolesna strata dziecka i długi czas żałoby.

Książka jest poradnikiem i podręcznikiem zarazem, zawiera rozdziały skierowane do osób, które mogą wspierać cierpiące matki w powrocie do normalnego życia. Książka obok praktycznych porad i wskazówek do kobiet i ich bliskich posiada informacje o formach pomocy dla kobiet po stracie oraz dwie rozmowy z ks. Piotrem Morcincem, diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia oraz lekarzem – ginekologiem specjalizującym się w zakresie profilaktyki poronień, doktorem Jerzym Zwolińskiem.

Autorem książki jest psycholog Izabela Barton – Smoczyńska, doświadczony wykładowca akademicki i psychoterapeuta. Tytuł książki to „O dziecku, które odwróciło się na pięcie”. Książka posiada oryginalne grafiki autorstwa Waldemara Górnickiego.

alt