dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> ROZMOWY O WIERZE
Nie jesteś zalogowany!       

Jan Paweł II w wieku 20 lat utracił już wszystkich, których kochałHits: 834
qlka  
16-10-2006 13:47
[     ]
     
"Dziewięcioletni Karol przeżył wielka tragedie. 16 kwietnia 1929 roku zmarła jego matka, Emilia. Po latach właśnie matce poświęcił jeden ze swoich pierwszych wierszy:

Emilii matce mojej

Nad Twoją białą mogiłą
Białe kwitną życia kwiaty-
- o, ileż lat to już było
bez Ciebie – duchu skrzydlaty-

Nad Twoją białą mogiłą
Od lat tylu już zamkniętą,
spokój krąży z dziwną siłą,
z siłą, jak śmierć niepojętą.

Nad Twoją białą mogiłą,
Cisza jasna promienieje,
Jakby w górę coś wznosiło,
Jakby krzepiło nadzieję.

Nad Twoją białą mogiłą
Klęknąłem ze swoim smutkiem-
o, jak to dawno już było
jak się dziś zdaje malunkiem.

Nad Twoją białą mogiłą
O Matko – zgasłe kochanie –
Me usta szeptały bezsiłą:
-Daj wieczne odpoczywanie-

Bardzo młodo i w tragicznych okolicznościach zmarł brat przyszłego następcy św. Piotra, Edmund. W 1932 r. pracując w Bielskim szpitalu zaraził się od pacjentki dyfterytem. "Mój brat, Edmund, zmarł u progu samodzielności zawodowej, zaraziwszy się jako młody lekarz ostrym wypadkiem szkarlatyny, co wówczas (1932 rok) przy nieznajomości antybiotyków było zakażeniem śmiertelnym. Są to wydarzenia, które na głęboko wyryły się w mojej pamięci - śmierć brata chyba nawet głębiej niż matki, zarówno na szczególne okoliczności, rzec można tragiczne, jak też i z uwagi na moją większą już wówczas dojrzałość. Liczyłem w chwili jego śmierci dwanaście lat".

W lutym 1941 r., gdy wrócił po pracy do domu zastał w nim nieżyjącego ojca. Jak sam wspominał, w wieku 20 lat utracił już wszystkich, których kochał."

http://papiez.polska.pl/biografia/

Oprócz tego miał jeszcze starszą siostrę Olgę, której nigdy nie poznał, ponieważ umarła w wieku niemowlęcym...

Te wszystkie tragedie z życia Karola Wojtyły czynią jego osobę jeszcze bardziej bliską memu sercu...

Skąd on miał siły by dalej żyć...? Niewątpliwie od Boga... 


  Temat Autor Data
*  Jan Paweł II w wieku 20 lat utracił już wszystkich, których kochał qlka 16-10-2006 13:47
  Re: Jan Paweł II w wieku 20 lat utracił już wszystkich, których kochał monikarz 16-10-2006 20:15
  Re: Jan Paweł II w wieku 20 lat utracił już wszystkich, których kochał Iwonka 16-10-2006 20:53
  Re: Jan Paweł II w wieku 20 lat utracił już wszystkich, których kochał aga555 16-10-2006 21:30
::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora