Pogrzeb dzieci utraconych 22 marca 2014r. w Koszalinie

Kolejny pochówek dzieci utraconych odbył się w sobotę (22 marca) w Koszalinie. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry). Uroczystości pogrzebowe trwały od godz. 11.30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

Tym razem w zbiorowym grobie pochowane zostały ciała dzieci utraconych nie tylko z Koszalina, ale także z Kołobrzegu. Pochówek miał charakter ekumeniczny.

Przypomnijmy, pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Był to już siódmy pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano już ponad 1900 dzieci.  Podczas tego pochówku pożegnamy prawie 200 dzieci.

Rodzice, których dziecko zmarło jeszcze przed narodzeniem, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży doszło do zgonu dziecka, mają prawo pochować swoje dziecko. Jeżeli lekarz wystawi zgłoszenie urodzenia martwego dziecka, to matka może skorzystać z 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS oraz odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej (jeżeli umowa tego nie wyklucza). Jeżeli nie jest możliwe określenie płci dziecka, to na podstawie karty zgonu do celów pochówkowych, rodzice mogą pochować dziecko na własny koszt. Mają też możliwość zrzec się prawa do pochówku (wówczas ciała tych dzieci zostaną pochowane w zbiorowym grobie na koszalińskim cmentarzu). Informacje te zawarte są w miniporadniku, który przekazywany jest rodzicom w szpitalach regionu koszalińskiego i kołobrzeskiego. Zamieszczony jest także na stronie www.koszalin.opoka.org.pl.

W Koszalinie i Słupsku działa grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka, które zmarło przed narodzeniem. Jest to cykl sześciu spotkań zamkniętych. Tematyka tych spotkań, to „Komunikacja ze sobą”, „Kontakt z drugim człowiekiem”, „Radzę sobie w trudnych sytuacjach” oraz „Potrafię ci pomóc”.

Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w kolejnym cyklu spotkań w Koszalinie, mogą się zgłaszać do Karoliny Wogórki, wysyłając mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W Słupsku zgłoszenia przyjmuje Małgorzata Myrcha Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Alicja Górska; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.