POGRZEBY

Pogrzeb Dzieci Utraconych w Toruniu 15.10.2015
 
Duszpasterstwo Rodzin Kurii Diecezjalnej Toruńskiej informuje, że 15 października 2015 r. o godz. 8, w Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego, w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej pomocy na toruńskich Bielanach zostanie odprawiona Msza św. obrzędowa i odbędzie się pochówek dzieci utraconych.
Pogrzeb dzieci martwo urodzonych we Wrocławiu 15.10.2015 
 
Pragniemy poinformować, że kolejny pochówek dzieci martwo urodzonych, których Rodzice nie odebrali ze szpitala we Wroclawiu zaplanowany jest na czwartek 15 października 2015 r. W tym dniu, który jest obchodzony jako Dzień Dziecka Utraconego poświęcimy także pomnik nagrobny, który stanie na grobie dzieci.
Pogrzeby dzieci utraconych w Koszalinie, Słupsku i w Pile 
 
Przypomnijmy, pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już dziesiąty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. 
Grób na cmentarzu parafialnym w Sierpcu
 
W grobie tym, dwa razy w roku: 26 maja i 15 października będą chowane dzieci utracone, odebrane z Zakładu Histopatologicznego w Płocku. Ma on być symbolicznym grobem dla dzieci, których z różnych przyczyn nie można było pogrzebać, wreszcie ma być formą uczczenia pamięci dzieci, które urodziły się martwe.  
Grób zbiorowy na cmentarzu komunalnym pamięci dzieci utraconych w Toruniu, przy ul. Grudziądzkiej 
 
- Kupimy znicz z aniołkiem i zostawimy go przy poświęconym grobie dla dzieci zmarłych przed urodzeniem. Nasza córeczka miałaby dzisiaj pięć lat - mówi pani Katarzyna, która w tamtym czasie nie chciała pogrzebu swojego 8-tygodniowego dziecka.
Groby Dzieci Utraconych w Łomży, Ostrołęce, Ostrowii Mazowieckiej i Grajewie
 
W Diecezji Łomżyńskiej powstały Groby Dzieci Utraconych czyli zmarłych przed narodzinami.
W Łomży powstał pierwszy. Zaprojektowała go Pani Grażyna Podedworna artysta-plastyk z naszego miasta. Symbolizuje on rozłożone ramiona matki obejmujące dzieci, których szczątki są pochowane w krypcie, wewnątrz Grobu. 

Pogrzeb dzieci utraconych 22 marca 2014r. w Koszalinie

Kolejny pochówek dzieci utraconych odbył się w sobotę (22 marca) w Koszalinie. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry). Uroczystości pogrzebowe trwały od godz. 11.30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

Zapraszamy na pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem 
 
Uroczystości odbędą się w niedzielę 16 czerwca 2013 r. o godz. 11.30 w kaplicy cmentarnej przy ul. Kobylińskiego w Płocku. Przewodniczył im będzie Jego Ekscelencja Piotr Libera Biskup Płocki. Zapraszamy na tę uroczystość wszystkich pragnących pożegnać dzieci zmarłe przed narodzeniem i wesprzeć ich rodziców. 
dduelkPrawo o pochówkach dzieci nienarodzonych
 
O godności człowieka od chwili poczęcia, prawnych aspektach pochówku dzieci nienarodzonych oraz potrzebie wsparcia rodziców, którzy przeżywają utratę dzieci – rozmawiano 26 listopada podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Umarłych pogrzebać... Pogrzeb dziecka poronionego źródłem chrześcijańskich nadziei”, która odbyła się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

koszalminiPomnik Dzieci Utraconych oraz spotkania grupy wsparcia dla rodziców po stracie w Koszalinie.

Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie został odsłonięty i poświęcony 24 marca w Narodowy Dzień Życia i w przeddzień obchodzonego w Kościele katolickim Dnia Świętości Życia. Pochówek dzieci utraconych miał charakter ekumeniczny.

 

pogrzeb3Pochówek dzieci, które zmarły przed urodzeniem. Historia Prawa

Do 2002 r. noworodki martwo urodzone przed 22 tygodniem ciąży określane były jako „szczątki” i postępowano z nimi podobnie jak np. „z częściami ciała odłączonymi od całości” tzn. spopielano jako odpady medyczne.

Pogrzeb dziecka według prawa kanonicznego

Ostatnio bardzo dużo mówi się na temat ochrony życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Jak w tym kontekście należy postąpić, jeśli śmierć dziecka nastąpiła jeszcze przed jego narodzeniem. Chodzi mi o to, czy takiemu dziecku przysługuje pogrzeb katolicki, także wówczas, gdy nie zostało ono ochrzczone?

pogrzeb2Pogrzeb dzieci w Kościele Katolickim – zasady ogólne

W Kościele Katolickim istnieje możliwość odprawienia pogrzebu małemu dziecku, zarówno temu, które zostało ochrzczone, jak również takiemu, którego rodzice nie zdążyli ochrzcić, ponieważ umarło zbyt szybko.

pogrzeb5Kilka uwag na temat pogrzebu dzieci 

Śmierć dziecka jest szczególnie bolesnym doświadczeniem dla jego rodziców. Kapłan staje wobec zasmuconych utratą dziecka rodziców i od jego pasterskiej postawy, okazania współczucia, życzliwości i pociechy zależy bardzo wiele.