cmentarz dla dzieciMiejsce pamięci dzieci nienarodzonych powstanie w Starachowicach

Starachowicki cmentarz to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. W czym tkwi ewenement? Pomysł powstał po konsultacjach władz miasta z mieszkańcami i dyrekcją szpitala.

Do tej pory często było tak, że ciała malutkich dzieci spalano z odpadami medycznymi, starszym zaś organizowano pochówek w grobach rodzinnych. Kolumbarium, czyli nisza wykonana w ścianie pamięci na cmentarzu, z przeznaczeniem na urny z prochami zmarłych, zostanie oddane do użytku w styczniu przyszłego roku, ale jak zapewniła rzeczniczka urzędu miasta, być może uda się wykorzystać to miejsce nieco wcześniej, gdy zajdzie taka potrzeba.  Będzie to oddzielna nekropolia dla nienarodzonych dzieci. Każde z nich będzie miało tam swoje miejsce. Coraz więcej rodziców chciałoby mieć możliwość pożegnania swojego dziecka.

Prawo wobec pochówku nienarodzonych dzieci

Kwestie te reguluje również prawo. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 20 stycznia 2007 roku przewiduje, że dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły w wyniku poronienia, mogą zostać z godnością pochowane przez swoich rodziców. W ciągu 48 godzin rodzice mogą wystąpić o wydanie zwłok swojego zmarłego przed narodzeniem dziecka i na tej podstawie mają prawo otrzymać kartę zgonu.

Pochówek pozwala w przeżywaniu żałoby

Basia poroniła cztery razy. Dla niej i dla jej męża był to czas boleści, z którym nie potrafili sobie za każdym razem poradzić. Swoje dzieci pochowali w rodzinnym grobowcu i jak sami obecnie przyznają było to „godne upamiętnienie ich krótkiego życia”.

W sercu czuli, że to ich moralna powinność. Mają siedmioro dzieci: czwórkę w niebie i trójkę na ziemi. Takie dopełnienie pozwoliło im na dokonanie początku procesu odzyskiwania spokoju serca z nadzieją na spotkanie z własnymi dziećmi już po drugiej stronie. Dlatego uważają, że pomysł, jaki powstał w Starachowicach jest krokiem władzy w kierunku tych wszystkich, którzy utracili swoje dzieci jeszcze przed narodzinami. Po ich stracie, gdy zapada cisza także ze strony bliskich czy przyjaciół, gdy nikt już nie dopytuje, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka, taka możliwość pochówku jest prawem tego dziecka, ale i jego rodziców.

Także zdaniem psychologów, pożegnanie dziecka i pogrzebanie go jest w pewien sposób symboliczne. Małgorzata Ostrowska-Czaja, prezes Fundacji „Przetrwać Cierpienie” uważa, że „rodzice dużo łatwiej przechodzą traumatyczny okres żałoby po stracie dziecka, jeśli mogą mu zorganizować pogrzeb”.

Jak można przeczytać na stronie internetowej miasta, w wyniku prowadzonej rozbudowy istniejącego już cmentarza, przeznaczono w kolumbarium 420 miejsc na szczątki nienarodzonych dzieci. Już teraz w niektórych miastach, jak np. w Siedlcach odbywają się msze święte w intencji rodziców i ich zmarłych dzieci. Ostatnio 24 października. Trumna z ciałami w kondukcie przejeżdża do grobu dzieci utraconych.

Problem pochówku dla dzieci istnieje. Pochylenie się nad nim pomoże stworzyć warunki do pożegnania i przeżycia emocji, które towarzyszą takim wydarzeniom. Ten etap jest istotny dla przezwyciężenia „grobu” smutku, beznadziejności  i tęsknoty za ukochanym dzieckiem.

źródło: https://pl.aleteia.org/