dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> ORGANIZACYJNE
Nie jesteś zalogowany!       

Re: Grupy wsparcia - jak funkcjonują?Hits: 269
zorka  
19-03-2010 11:35
[     ]
     
To zależy czego chcecie.
W Poznaniu stworzyłam grupę bez księdza i psychologa na zasadzie rodzice-rodzicom.
Jednak wtedy na barkach jednej osoby spoczywa konsekwentne organizowanie spotkań i dość duża odpowiedzialność za to co się robi i mówi.

Trzeba też nauczyć się być jak najmniej widocznym przewodnikiem stada. Wciąż uczę się wycofywać, by było mnie mniej, coraz mniej.

Nie można również stwarzać kącika wzajemnej adoracji, a spotkania prowadzić tak, by nowa osoba mogła poczuć się dobrze, u siebie. Należy uważać na teksty typu: "Jak tam u męża, teściowa znów dopiekła, kupiłaś te buty?"...
To, co buduje wspólnotę z jednym, będzie odciągać drugiego, tego, z którym nie zdążyłaś jeszcze wymienić tego typu koleżeńskich doświadczeń, informacji.

Trzeba to dobrze rozważyć w sercu.
Parę lat zajęło mi nauczenie się jak "po pierwsze nie szkodzić". Wypracowałam swoje ścieżki przez 6-letnie doświadczenie, podręczniki na niewiele się zdają chyba w tym wypadku.

Spotkania z księdzem - przewodnikiem od razu profilują tego typu spotkania; osoby niewierzące lub innego wyznania nie będą "u siebie", tu złudzeń nie mam.

Z kolei grupy wsparcia prowadzone przez psychologa, by być dobrze prowadzonymi grupami, powinny być zamknięce i ruszać cyklicznie, np. co pół roku nowa grupa.
I tu znów pewna trudność - bo czasem ktoś spróbuje dostać się do takiej grupy tylko raz.
Poza tym ani ksiądz, ani psycholog nie dzieli owego trudnego doświadczenia - a więc pozostaje poza kręgiem, jako typowy koordynator.
Nie zawsze taka forma przekonuje rodziców. Stawiam na stwarzanie alternatywy.

W każdym razie powodzenia! :) 

Ostatnio zmieniony 19-03-2010 11:38 przez zorka

  Temat Autor Data
  Grupy wsparcia - jak funkcjonują?Jaka nazwa? tecza 18-03-2010 15:39
*  Re: Grupy wsparcia - jak funkcjonują? zorka 19-03-2010 11:35
  Re: Grupy wsparcia - jak funkcjonują?Jaka nazwa? Joannap 06-04-2010 13:09
  Re: Grupy wsparcia - jak funkcjonują?Jaka nazwa? tecza 06-04-2010 14:10
  Re: Grupy wsparcia - jak funkcjonują?Jaka nazwa? malost 22-06-2010 15:11
  Re: Grupy wsparcia - jak funkcjonują?Jaka nazwa? malost 23-06-2010 11:33
::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora