dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> CHORE DZIECKO
Nie jesteś zalogowany!       

Chore dzieci potrzebują bajekHits: 1268
mharrison  
01-07-2006 10:26
[     ]
     
Chore dzieci potrzebują bajek

Zostań wolontariuszem / materiały prasowe
"Ciociu, czy Anioły czytają dzieciom bajki na dobranoc?" - to pytanie zadał 9-letni Wojtuś, który umarł w centrum onkologicznym. Dla dzieci takich jak on została wymyślona akcja "Chore dzieci potrzebują bajek... na dobranoc", do której także ty możesz dołączyć.

"Będąc niejednokrotnie na oddziale i w przychodniach przyszpitalnych obserwowałam dzieci. Z jednej strony widziałam lęk w ich oczach, a z drugiej niesamowitą dojrzałość i godność, z jaką walczą. W obliczu choroby i podejścia do choroby małego dziecka, czasem człowiekowi dorosłemu jest wstyd za małość swoich pragnień i marzeń, niekiedy ostatnich. Wiem, że los chorych dzieci nikomu nie jest obojętny" - pisze Dorota Węgrzyn, pomysłodawczyni akcji również walcząca z chorobą nowotworową.







Właśnie jej zadał pytanie o czytające anioły mały Wojtuś. Ona opowiedziała mu bajkę o drugiej stronie tęczy. Trzy dni później chłopiec zmarł. "Chore dzieci potrzebują wspaniałych lekarzy... Dzieci chore potrzebują wspaniałych rodziców... Chore dzieci potrzebują miejsc, gdzie będą mogły godnie i szczęśliwie zdrowieć, a te, które odchodzą miejsca, skąd będą mogły bezpiecznie odchodzić... Dzieci chore potrzebują miłości... Wdziałam, jak strasznie trudno zasypiać jest dzieciom wieczorem w obcym miejscu, bez mamy i taty, bez swojego sufitu, a dyżurujący na oddziałach lekarze, pielęgniarki i inna służba medyczna choćby najwspanialsza, nie ma w realiach oddziału na tyle czasu by poświęcać go każdemu małemu pacjentowi" - opowiada Dorota Węgrzyn.

Akcja na razie pilotażowo rozpoczyna się w trzech krakowskich szpitalach. Ty również możesz do niej dołączyć - organizatorzy poszukują wolontariuszy, którzy po odpowiednim szkoleniu będą odwiedzać wieczorami dzieci w szpitalach i czytać im bajki na dobranoc.

Wolontariusze wybrani i przygotowani do pracy z dziećmi przez zespół psychologów, lekarzy pediatrów, onkologów i superwizorów będą odwiedzać oddziały szpitalne w godzinach wieczornych. Ich zadaniem będzie czytanie dzieciom bajek, a dzięki temu pomoc w zasypianiu. Jeśli akcja uda się w Krakowie, zostanie rozszerzona na inne polskie miasta.

Wszystkie osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami akcji "Chore dzieci potrzebują bajek... na dobranoc" prosimy o kontakt z naszą redakcją po adresem kobieta@firma.interia.pl 


  Temat Autor Data
*  Chore dzieci potrzebują bajek mharrison 01-07-2006 10:26
::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora