dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> CHORE DZIECKO
You are not logged in       

Pierwsza w Polsce tranplantacja rękiHits: 428
ewamonika1  
06-04-2006 13:29
[     ]
     
link:
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,3263372.html

ps. kopiuję treść, żeby był dostęp do wiadomości, kiedy zostanie już przekierowana do archiwum:

Pierwsza w Polsce transplantacja ręki
Marzena Kasperska 06-04-2006 , ostatnia aktualizacja 06-04-2006 12:03

Chirurdzy z powiatowego szpitala w Trzebnicy dokonali pierwszej w Polsce transplantacji ręki. - Mamy nadzieję, że przeszczep zakończy się sukcesem - mówi docent Jerzy Jabłecki, szef zespołu operujących lekarzy


Trzebnica znana jest w całej Polsce jako miejsce, gdzie się przyszywa ręce. Od ponad 30 lat. Tyle że dotąd były to ręce własne pacjentów - ofiar wypadków. Tym razem przeszczepiona ręka została pobrana po śmierci innego człowieka, jak serce czy nerki.

Przygotowania do operacji zaczęły się w szpitalu w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy lekarze mieli pewność, że mają właściwego dawcę ręki dla pacjenta, który od kilku lat starał się o przeszczep. Biorca w tym samym czasie jechał do Trzebnicy z miejscowości odległej o wiele kilometrów. Wiadomo o nim na razie tylko, że jest mężczyzną około 30 lat. Doc. Jerzy Jabłecki, ordynator oddziału chirurgii trzebnickiego szpitala, który kierował operacją, dopiero dzisiaj przedstawi dziennikarzom szczegóły zabiegu.

Kilkunastoosobowy zespół lekarzy i pielęgniarek przy stole operacyjnym spędził kilkanaście godzin. Pracę zakończył w niedzielę wieczorem. Zabieg wymagał ogromnego skupienia i współpracy specjalistów różnych dziedzin.

- Przeszczep ręki to zabieg skomplikowany, ponieważ dotyczy wielu tkanek: skóry, naczyń, kości, a nie jednej, jak w przypadku serca, nerki lub wątroby - tłumaczy doc. Jabłecki. - Dodatkowo musieliśmy uwzględnić takie elementy, jak zgodność tkankowa, grupa krwi czy wreszcie wielkość ręki, bo nie można przecież drobnej osobie przyszyć ręki od rosłego dawcy.

Cztery dni po wykonaniu tej pierwszej w Polsce i 26. na świecie transplantacji przedramienia lekarze są zadowoleni z wyników. - Wszystko jest na dobrej drodze - cieszy się doc. Jabłecki. - Fizycznie pacjent czuje się dobrze i, co ważne, znajduje się też w niezłej kondycji psychicznej. Pamiętajmy, że przeszczep to dla niego ogromny stres. Czekał na niego długo, żyjąc przez wiele lat nadzieją.

Operacja w trzebnickim szpitalu była możliwa między innymi dzięki zaangażowaniu prof. Dariusza Patrzałka z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu i dolnośląskiego koordynatora programu Poltransplant, który pilotował projekt w Ministerstwie Zdrowia.

---
e. 
---------------
http://www.wady-dloni.org.pl/


  Subject Author Date
*  Pierwsza w Polsce tranplantacja ręki ewamonika1 06-04-2006 13:29
::   w górę   ::
Jump to :
Forum tworzone przez W-Agora