dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> CHORE DZIECKO
You are not logged in       

Rewolucyjna operacja u dziecka z nowotworemHits: 471
ewamonika1  
28-03-2006 15:24
[     ]
     
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,8245534,wiadomosc.html?ticaid=1153f

i kopiuję poniżej treść artykułu, żeby uniknąć konieczności sięgania do archiwum:

Rewolucyjna operacja u dziecka z nowotworem

Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia endoprotezy rosnącej


Pierwszą w Polsce operację wszczepienia endoprotezy rosnącej nowego typu przeprowadzono w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Trwającą trzy godziny implantację wykonano u 14-letniego chłopca z nowotworem złośliwym - mięsakiem Ewinga - poinformował prof. Wojciech Woźniak, szef Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Instytucie.

Nowotwór zaatakował lewą kość udową 14-letniego Michała. Konieczna było wycięcie 19-centymetrowego odcinka kości. Zamiast niego chłopcu wszczepiono robioną na zamówienie, rosnącą endoprotezę.

Implant wykonany jest z tytanu pokrytego ceramiczną powłoką - dzięki temu nie wywołuje reakcji odrzucania i mniejsze jest ryzyko infekcji. Dzięki silnikowi i trzem sprzęgłom może się on wydłużyć w sumie o kilka centymetrów. Można go także skrócić, by operacyjnie wymienić element konstrukcyjny na dłuższy. Do tej pory wszczepiano w polskich szpitalach protezy, które mogły być tylko wydłużane.

Endoprotezy pozwalają uniknąć amputacji, zastępując zaatakowaną przez nowotwór kość udową, piszczel czy kość ramieniową. Rosnąca endoproteza pozwala uniknąć ciągłych operacji związanych z rozwojem dziecka. Podczas okresowych wizyt można w razie potrzeby odpowiednim sygnałem uruchomić zasilany idukcyjnie silnik, by kończyna wydłużyła się o tyle milimetrów, ile trzeba. Taki zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny - wcześniej trzeba było przeprowadzać operację, odpowiednim kluczem rozsuwać protezę i przez tydzień trzymać dziecko w szpitalu.

Dzięki programowi finansowanemu przez Ministerstwo Zdrowia co roku będzie można sfinansować około 50 zabiegów wszczepiania nowoczesnych endoprotez - czyli całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie naszego kraju. Leczenie operacyjne musi być uzupełnione chemioterapią. Za 3-4 tygodnie Michał powinien wrócić do Wrocławia, gdzie terapia będzie kontynuowana. (mn,mila) 
---------------
http://www.wady-dloni.org.pl/


  Subject Author Date
*  Rewolucyjna operacja u dziecka z nowotworem ewamonika1 28-03-2006 15:24
::   w górę   ::
Jump to :
Forum tworzone przez W-Agora