dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> CHORE DZIECKO
Nie jesteś zalogowany!       

Re: kolejny złoty medal Katarzyny Rogowiec :)Hits: 201
ewamonika1  
22-03-2006 10:01
[     ]
     
Niepokonana

Góralka z Rabki była naszą gwiazdą podczas igrzysk paraolimpiskich w Turynie

Katarzyna Rogowiec zdobyła we Włoszech dwa złote medale w biegach narciarskich. Mimo że jest osobą niepełnosprawną, nigdy się nie poddaje – ani w życiu, ani w sporcie. Ona jest naprawdę niepokonana.

Słowo „niepełnosprawna” w odniesieniu do Katarzyny Rogowiec absolutnie nie pasuje. Gdy miała trzy lata, podczas sianokosów straciła obie ręce. Nigdy jednak nie poddała się kalectwu.
– Mimo niepełnosprawności zawsze byłam optymistycznie nastawiona do życia. Myślę, że to zasługa mojej mamy. Nigdy nie potrzebowałam specjalnej motywacji do aktywnego życia. Sport towarzyszy mi od początku – mówi Rogowiec.

Zabawa w Salt Lake City

Występ w Turynie był drugim startem w igrzyskach olimpijskich dla 28-letniej zawodniczki.

– Olimpiadę w Salt Lake City w 2002 roku potraktowałam jako dobrą zabawę. Poczułam tam jednak klimat sportowej rywalizacji. Dlatego też postanowiłam na poważne trenować. Sukcesy przyszły szybko – mówi narciarka Startu Nowy Sącz. Rogowiec wystartowała w Turynie pięciokrotnie – w tym raz w sztafecie. W indywidualnych biegach na 5 km techniką dowolną i 15 km klasyczną była najlepsza. To były jedyne medale Polaków na tych igrzyskach. – Nawet nie marzyłam, o takim sukcesie – mówi skromnie Rogowiec. Pochodząca z Rabki paraolimpijka jest też dwukrotną złotą medalistką mistrzostw świata w biathlonie z 2005 r.

– Przy strzelaniu ustawiam tylko celownik. Spust naciska za mnie pomocnik. Zdecydowanie wolę więc zwykłe biegi. Startuję bez kijków, bo one mi przeszkadzają – mówi 28-latka.

Problemem naszej narciarki, a także innych niepełnosprawnych sportowców, jest brak funduszy. Góralka z Rabki od pięciu lat pracuje zawodowo i praktycznie sama finansuje swoje treningi. Większość bardzo małych środków państwowych Polski Komitet Paraolimpijski przekazuje bowiem na wyjazdy.

– Minister sportu Tomasz Lipiec obiecał w styczniu zwiększenie dotacji. Może zostaną wprowadzone renty dla olimpijczyków. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że te pieniądze będą o wiele mniejsze niż w przypadku „normalnych” sportowców. – mówi Rogowiec.

Sukcesy będą promocją

– Mam nadzieję, że moje sukcesy wypromują sport niepełnosprawnych, szczególnie w telewizji. To może pomóc przyciągnąć sponsorów – mówi z nadzieją dzielna narciarka.

Mnóstwo życzliwych

Sukcesy Rogowiec nie byłyby możliwe, gdyby nie mnóstwo życzliwych ludzi, którzy pomagają jej na każdym kroku.

– Dzięki ich bezinteresownej pomocy mogłam pójść na studia ekonomiczne, a potem je skoczyć. Specjalnie dla mnie w kadrach w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie przystosowano gabinet do pracy – mówi Rogowiec. – Wcześniej pracowałam nawet jako projektant i pilot wycieczek zagranicznych – dodaje zawodniczka, która w zeszłym roku została uhonorowania tytułem „Człowiek bez barier”.

Nie mogę żyć bez sportu

Rogowiec, choć reprezentuje klub z Nowego Sącza, trenuje w Krakowie. Podstawą jej przygotowań są zajęcia indywidualne. Pod Wawelem może bezpłatnie korzystać z siłowni i basenu. Rano przed pracą i wieczorem Rogowiec biega lub jeździ na łyżworolkach po ulicach Krakowa.

Po powrocie z Włoch świętuje zdobycie medali w rodzinnym domu. – Wieczorem pójdę pobiegać, bo mam straszne zakwasy po niedzielnym starcie. Zresztą bez sportu nie mogę żyć – kończy Katarzyna Rogowiec.

--------
życie warszawy, 22 marca 06 r. 
---------------
http://www.wady-dloni.org.pl/


  Temat Autor Data
  Paraolimpiada - Turyn 2006 ewamonika1 09-03-2006 20:54
  Re: Katarzyna Rogowiec (człowiek bez barier 2005) zdobyła złoty medal ewamonika1 13-03-2006 11:09
  Re: kolejny złoty medal Katarzyny Rogowiec :) ewamonika1 20-03-2006 10:10
*  Re: kolejny złoty medal Katarzyny Rogowiec :) ewamonika1 22-03-2006 10:01
  Re: Paraolimpiada - Turyn 2006 nemiki 23-03-2006 14:16
  Re: Zobaczyć morze - rejs dla osób niewidomych ewamonika1 29-03-2006 09:55
::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora