dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> ARCHIWUM
Nie jesteś zalogowany!       

Jak nauczyć dziecko pamięci i miłości do zmarłego rodzeństwa?
EwelinaW  
04-01-2010 12:34
[     ]
     
Pytanie to kieruję do rodziców, których starsze

dziecko zmarło,bądź rodzeństwo było małe i nie pamiętają siostryczki czy braciszka.


Jestem ciekawa w jaki sposób mówicie już większym dzieciom,takim rozumiejącym, o zmarłym

rodzenstwie. Czy nie macie wrażenia,że mówicie za mało, bądź wręcz przeciwnie-za dużo,

przytłaczając tym samym dzieciaczka. W jaki sposób opowiadacie o życiu zmarłego dziecka.

Jakie pytania zadaje syn/córka o swoim rodzeństwie, którego nie widział/a. Jak to u Was

wygląda?
Nie wiem,czy zaglądają tu mamy, których dzieci zmarły jakiś czas temu i mają

kolejne, bo na ich odpowiedzi zależy mi najbardziej.
Z góry dziękuję za

odpowiedzi.
Pozdrawiam i przytulam 
"Śmiertelnie chore dzieci wiedzą, że umrą. Jest to wiedza nieświadoma ale kieruje ich postępowaniem. Ci, którzy żegnają się z nimi, mają przytępiony słuch. Jesteśmy głusi na przekazy umierających."
Ostatnio zmieniony 04-01-2010 12:35 przez EwelinaW

Re: Jak nauczyć dziecko pamięci i miłości do zmarłego rodzeństwa?
zorka  
04-01-2010 12:44
[     ]
     
Odgrzebałam dla Ciebie starszy wątek, bardzo w temacie; tam

zresztą - jako "poszukiwana przez ciebie mama" ;) się dopisałam.

Mam

nadzieję, że Ci pomoże:

Href="http://www.dlaczego.org.pl/forum/download_thread.php?site=nowe&bn=nowe_strata&

thread=1259843585"

target="_blank">http://www.dlaczego.org.pl/forum/download_thread.php?site=nowe&bn=nowe_s

trata&thread=1259843585


Pozdrawiam serdecznie,

zorka 

Ostatnio zmieniony 04-01-2010 12:45 przez zorka

Re: Jak nauczyć dziecko pamięci i miłości do zmarłego rodzeństwa?
EwelinaW  
04-01-2010 22:44
[     ]
     
dzięki, szukałam, bo sama nie lubie powielanych

tematów, ale nie mogłam znaleźć:)
Pozdrawiam.

edit: czytałam przecież ten wątek.

Zapomniałam...może dlatego gdzieś mi w głowie siedział ten temat.
Będę lepiej sprawdzać 
"Śmiertelnie chore dzieci wiedzą, że umrą. Jest to wiedza nieświadoma ale kieruje ich postępowaniem. Ci, którzy żegnają się z nimi, mają przytępiony słuch. Jesteśmy głusi na przekazy umierających."
Ostatnio zmieniony 04-01-2010 22:47 przez EwelinaW

Re: Jak nauczyć dziecko pamięci i miłości do zmarłego rodzeństwa?
karolina_23  
04-01-2010 13:13
[     ]
     
Droga Ewelinko... może nie

powinnam zabierać głosu w tej sprawie ale spróbuję...
Mój synek miałby teraz dwa latka i

dwa miesiące, po roku urodziłam córeczkę. Od początku mówiłam jej o braciszku, który jest w

niebie. W jej pokoiku jest zawieszony mały aniołek pod żyrandolem, który symbolizuje nam

Mateuszka. Podchodzimy często do niego i mówię wtedy córci "choć zrobimy Mateuszkowi

buju-buju" i go huśtamy, uśmiechając się do niego czule. Gdy się bawi, pytam

"gdzie jest Aniołek Mateuszek" ona wskazuje w górę. Często sama bierze różne

zabawki i podnosząc je w rączce do góry mówi "idzis" (widzisz) - choć tego jej

wcale nie uczyłam. Jeździmy razem na grób jej braciszka i zawsze mówię, by zrobiła

braciszkowi papa na koniec. Jest jeszcze mała, ale chcę aby od zawsze wiedział, że ma brata,

bo ma do tego pełne prawo. Nie płaczę przy niej aby to, że jej braciszek umarł nie kojarzył

jej się z czymś złym, bo nie chcę by cierpiała. Mówię i będę mówić, że jest obok niej zawsze

w każdej chwili i jest jej osobistym Aniołem Stróżem. Gdy będzie większa to dowie się na co

konkretnie zmarł. Chcę by kochała brata i dlatego małymi kroczkami opowiadam i mówię jej o

braciszku. 
Mama Aniołka Mateuszka (+ 24 paź. 2007), Amelki (31.12.2008) i Agatki (16.07.2011).
Ostatnio zmieniony 04-01-2010 13:16 przez karolina_84

Re: Jak nauczyć dziecko pamięci i miłości do zmarłego rodzeństwa?
sylwia1975  
04-01-2010 13:51
[     ]
     
juz bylo o tym pisane i zorka tez pisala

to w zaleznosci czy starsze czy mlodsze nasz sevennka teskni za braciszkami chociaz ona byla

drudim dzieckiem i za sistram ktoram swiadomnie bo pare miesiecy temu stracila,czasami jak

chce ona to otym wspominamy badz rozmawiamy . 


Re: Jak nauczyć dziecko pamięci i miłości do zmarłego rodzeństwa?
patrycja grzybowska  
04-01-2010 17:24
[     ]
     
mój synek miałby teraz 3 lata, a

córeczka za miesiac skoncyz 2 latka , wiec od poczatkuz abirałam ja na cmentarz ,pokazywałam

gdzie elzy jej braciszek , pokazywałam jej ze tu na cmentarzu jest jego domek taki gdzie

mozemy zapalic swiatełko ,a prawdziwy jest w niebie i anszych serduszkach , ona bardzo

duzomówi a jeszcze weicej rozumie , dlatego ciagle jak idziemy na cmantarz móiz e idie do

braciszka i puszcza mu całuski do nieba , robi papa , mówi ze kocha braciszka , WIEC NIGDY

NIE ZAMIERZM ukrywac przed nia ze miałą braciszka ZE istniał i był mówie jej ze był bardzo

malutki i był chory , bradzo go kochamy i chce aby zawsze wiedziałao nim wszystko i

pamietała 
mama- ANDRZEJKA ur.w 24 tyg.ciązy (ur.30.11.2006- zm. 3.12.2006)
mama 6 letniej Amelki
i malutkiego Antosia

Re: Jak nauczyć dziecko pamięci i miłości do zmarłego rodzeństwa?
edytka73  
08-01-2010 18:47
[     ]
     
Witaj. Moja córeczka zmarła 16 lat temu, była naszym

pierwszym dzieckiem. Mam 2 synów w wieku 14 i 9 lat. Moi synowie od początku wiedza że mieli

siostre i co niedziela chodza na cmentarz razem z nami.W każda rocznice śmierci idziemy na

cmentarz z bukietem, kwiatów. Synowie chociaz jej nie znali to opowiadaja wszystkim że mieli

siostre którą bardzo kochają.
www.magdalenkaszproch.pamietajmy.com.pl 
edytka73

::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora