dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> RODZICIELSTWO POZA STRATĄ
Nie jesteś zalogowany!       

Zwyczaje świąteczne po śmierci dziecka
Linka  
30-08-2013 16:45
[     ]
     
Witajcie. Wiem, kończy się sierpień a ja tu o świętach.
Tosia zmarła w lutym. Na Wielkanoc uciekliśmy w góry. Teraz prześladuje mnie mnie myśl o Bożym Narodzeniu. Pierwszy raz bez niej. Jak je przeżyć w domu, żeby nie zwariować? Może wprowadziliście jakieś zwyczaje związane ze zmarłym dzieckiem (pusty talerz to dla mnie za mało), które pozwoliły Wam "oswoić" ten przecież radosny czas? Boję się, że będę tylko płakać. Jedno z moich ulubionych zdjęć to zdjęcie Tosi patrzącej z rozmarzeniem na choinkę. 
Linka, Mama Aniołka (1998,14tc.), Tosi (ur.21.02.2004r.,zm.07.02.2013r.) i dwojga ziemskich dzieci
http://tosiakaczmarek.pamietajmy.com.pl/

Re: Zwyczaje świąteczne po śmierci dziecka
donata  
08-09-2013 21:44
[     ]
     
Ja stracilam 7-letnia coreczke Franzi 18.07.2004,pierwsze swieta byly spokojne przygotowalam sie na nie ,nie chcialam zeby one mnie "pozarly".Mialam choinke dla Franzi i choinke w domu bo mielismy jeszcze blizniaczke Franzi i dwie starsze corki i nie chcialam zeby jeszcze zabrano im swieta jak stracily juz siostre.Mamy jednak swoj zwyczaj w Wigilie wycinamy jedna galazke w widocznym miejscu jako brak naszej corki a w miejsce puste wkladamy zdjecie Franzi ,galazkie natomiast zawozimy przed kolacja do Franzi na grobek i tak juz od 10-ciu lat.To taki symbol dowiedzialam sie o tym na grupie wsparc dla rodzicow po stracie.Kiedys dawno ojciec po stracie syna tak wlasnie przezyl ten dzien i przekazal dalej .Wiem ze wytrzymasz i dasz rade ,nasze dziewczynki sa z nami ja tez dalam rade.Sciskam cie mocno i duzo sil zycze.Mama Franzi 


Re: Zwyczaje świąteczne po śmierci dziecka
Linka  
09-09-2013 15:05
[     ]
     
To śliczny zwyczaj, dziękuję. 
Linka, Mama Aniołka (1998,14tc.), Tosi (ur.21.02.2004r.,zm.07.02.2013r.) i dwojga ziemskich dzieci
http://tosiakaczmarek.pamietajmy.com.pl/

Re: Zwyczaje świąteczne po śmierci dziecka
donata  
12-09-2013 10:53
[     ]
     
Jedno najwazniesze przygotuj ten czas wiedzac ze nie bedzie namacalnie obok waszej corki nim jak juz wspomnialam "pozre"nas smutek .Ja pierwsze swieta spokojnie przygotowywalam dla nas i dla Franzi na grobku,wszystko jak zawsze i z pamiecia o Franzi.Nawet nie plakalam ,jednak jak usiedlismy do stolu i zobaczylam pusty talerz na miejscu Franzi peklam, ryczalam i to w tym momencie cos nie samowicie trzasnelo ,wystraszylam sie ale tez zaraz poczulam bardzo wielki spokoj.moja starsza corka zobaczyla tylko jakis ogien.Nie przerywalismy Kolacji Wigilijnej,dopiero potem okazalo sie ze mialam balon w ksztalcie serca w pokoju ktory byl tu od jakiegos czasu i ten chuk to wlasnie ten balon pekl sam od siebie .Skojarzylam potem ze to ten chuk przelamal smutek tesknoty i lez przy kolacji a pokazal mi ze choc nie namacalnie ale nasza corka jest z nami mysle to Franzi chciala nam pokazac "nie placzcie ja tu jestem"tak to skojarzylam .Od tego czasu swieta spedzamy jak zawsze ,nie jest latwo bo to wlasnie w takie szczegolne dni brak,tesknota za nasza corka jest wielka ,ale nie ma juz takiego przerazenia .Ty przechodzisz na poczatku wszystko pierwszy raz :pierwsze swieta ,urodziny itp.,nastepne nie beda latwiejsze ale bedzie inaczej.Ja do tego ze stracilam jedna z blizniaczek przechodzilam i przechodze komunie ,bierzmowanie zmiana szkoly iiiiiiiii......,patrzac na jedna blizniaczke jeszcze bardziej swiadoma ze caly czas brakuje drugiej.Duzo sily zycze.Mama Franzi 

Ostatnio zmieniony 12-09-2013 13:05 przez donata

Re: Zwyczaje świąteczne po śmierci dziecka
malgoska  
12-09-2013 15:28
[     ]
     
Witam
Jeśli chodzi o zwyczaj świąteczny u nas po stracie Piotrusia to wyszło tak jakoś samo z siebie. Kupiłam kiedyś bombki choinkowe z motywem Aniołka, było ich cztery w kartoniku. Jedną podarowaliśmy mojej mamie, drugą teściom a dwie pozostałe zostały u nas w domu. I tak gdzie byśmy nie byli na święta to zawsze z choinki spogląda na nas buzia rozmarzonego aniołka...
Dużo ciepła Aniołkowe mamy... 
mama Aniołka Piotrusia ur.zm.26.05.2010
http://piotrusciebiera.pamietajmy.com.pl/ i ziemskiego Szymcia ur.29.05.2011r

Re: Zwyczaje świąteczne po śmierci dziecka
jok  
08-10-2013 14:20
[     ]
     
U mnie po śmierci Ani, pierwsze święta nie dzielismy się opłatkiem każdy z każdym tylko, każdy dostał swój opłatek i mąż powiedział zyczenia, wspomniał o Ani i my przełąmalilśmy swój opłatek, bo co można życzyć. W tym roku będzie tak samo jeszcze nie umiemy składać sobie życzeń. 
mama ANI

Re: Zwyczaje świąteczne po śmierci dziecka
Ewa Maria  
20-03-2014 13:18
[     ]
     
czytam Wasze opowieści i szczerze podziwiam jakie jesteście mądre i silne.Cudowne mądre Rodziny.Ja jestem na etapie że chętnie bym wszystko sprzedała i uciekła-żeby nic nie przypominało boleśnie,żeby nikt nie pytał o szczegóły,żeby spróbować zacząć żyć...ale chyba się tylko oszukuje.Nawet nie śmiem myśleć o Wielkanocy...za 2 tygodnie mój Synek skończyłby 18 lat.Odszedł w lutym 2014... 
Ewa: mama Frania 11 l i Aniołka 14tc i Aniołka Pawełka 17l(zm.04.02.14)

Re: Zwyczaje świąteczne po śmierci dziecka
Linka  
21-03-2014 08:32
[     ]
     
Jesteś dopiero na początku tej drogi. Nigdy nie zapomnisz o synku ale twoje emocje będą się zmieniać. W zeszłym roku byłam dokładnie na takim samym etapie żałoby jak Ty. O świętach wielkanocnych bałam się myśleć. Tosia uwielbiała świąteczne przygotowania, pomagała w pieczeniu. Starsze dzieci przygotowywały dla niej zagadki jak znaleźć prezent od zajączka, a w poniedziałek była bitwa wodna. Pierwszy raz nie było świąt - pojechaliśmy w góry. Było rodzinnie ale nie świątecznie. Dodatkowo, wszystko ułatwiła nam pogoda - było pełno śniegu. Po kilku miesiącach, na gwiazdkę było już łatwiej. Wykorzystałam rady z forum i Tosia była z nami: na pustym talerzu stało jej zdjęcie w świątecznej ramce, na choince wisiała bombka z jej zdjęciem, Wigilie zaczeliśmy od wizyty na cmentarzu. 
Linka, Mama Aniołka (1998,14tc.), Tosi (ur.21.02.2004r.,zm.07.02.2013r.) i dwojga ziemskich dzieci
http://tosiakaczmarek.pamietajmy.com.pl/

::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora