dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> RODZICIELSTWO POZA STRATĄ
Nie jesteś zalogowany!       

Halloween w przedszkolu???
Hanulka2009  
25-10-2012 14:41
[     ]
     
Dyrektor naszego przedszkola bez porozumienia z rodzicami organizuje dla maluchów imprezę z okazji Halloween! Z przebieraniem się za duchy i potwory!
Nasz pięciolatek oświadczył nam o tym w nastroju podniosłego oczekiwania, niemal jak na jakieś ważne święto! Długą, spokojną rozmowę i możliwość niepójścia na bal przyjął delikatnie mówiąc źle.

Oczywiście, zaraz idziemy pogadać z dyrektorem i paniami i przy okazji zapytać, czy są też jakieś alternatywne propozycje - rozmowa o święcie Wszystkich Świętych, o wspominaniu zmarłych w różnych krajach itd. Jeśli nie, to zaproponujemy mu nawet, że możemy coś takiego przygotować.

Chciałam zapytać, czy macie jakieś pozytywne doświadczenia z przedszkoli Waszych dzieci - wszelkie pomysły antydyniowe mile widziane.

Zastanawiam się też, czy ja jestem jakaś nienormalna, że tak źle tę "niewinną zabawę" przyjmuję? Dla mnie Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki to ważne dni. Myślę wtedy oczywiście o Hanulce, o moim Tacie, o innych bliskich, ale i o tajemnicy świętych obcowania, o nadziei wiary, o tych zmarłych kobietach z mojej rodziny, które też straciły dzieci i wiem, że mnie wspierają... Jak przekazać pięciolatkowi i dwulatkowi, że te dni są ważne nie z powodu horrorowatych przebierańców?

Pozdrawiam wszystkich!

kasia, mama Hanulki (12.06.2009 - 18.01.2010), a także Jerzyka (lat 5), Stefcia (2 lata) i małego Tomka pod sercem (już niedługo...) 


Re: Halloween w przedszkolu???
Gosspel  
26-10-2012 01:27
[     ]
     
No to mamy podobne problemy , zupełnie nie rozumiem jak łatwo przychodzi w naszym kraju - kraju z tradycjami i bądz co badz katolickimi tradycjami przesiąkać dyniowatymi zabawami ..nie rozumiem , nie zgadzam się z tym i ostro krytykuje z wyprzedzeniem już miesiac temu powstał pomysł o podobnej imprezie w przedszkolu Antosia ale jeszcze dzieciom nie ogłoszono więc pani dyrektor chyba przemyślała i propozycje najpierw przedstawia rodzicom . Wcześniej niestety moja pierworodna stoczyła nieomalże bój o to z nami by uczestniczyć w święcie Hallowyn ...Spora część znajomych nie posyła dzieci do przedszkola właśnie z takich powodów ...inni organizują spotkania w salkach itp dla mam z dziećmi ..a jeszcze inni myślą o nauce dzieci w domach...ja sama nie wiem co najlepsze dla moich maluchów ale patrząc na najstarszą powiem Ci ze ogromnie wiele zależy od gimnazjum i rówieśnikach jacy tam są ...tam rozpoczeły się poważne problemy (narkotyki alkohol papierosy to oczywista oczywistość w gimnazjum ....choć było prywatne ..wysoki poziom) . Teraz najmłodsze zapisane są do Salezjańskiej szkoły ..więc za pare lat zobaczę :) Pozdrawiam serdecznie Ps miałam twojego maila zdaje się ale ...sorki nie wiem gdzie on podaje ci gg odezwij się 2633419 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

Re: Halloween w przedszkolu???-do Gosspel
Hanulka2009  
26-10-2012 12:02
[     ]
     
Witaj Gosspelku, ja niestety nie mam gg (w ramach walki z uzależnieniem od netu;)), a mój mail to kasiadob@wp.pl. Napisz koniecznie parę słów. Chętnie podzielę się z Tobą przemyśleniami na temat szkół katolickich i postaw rodziców w DK.
Z pozdrowieniami

kasia, mama Hanulki i ziemskich chłopaków 


Re: Halloween w przedszkolu???-do Gosspel
zgrywus  
26-10-2012 21:45
[     ]
     
Pewnie Wam się nie spodoba moja wypowiedź, ale ja nie widzę żeby jedno kolidowało z drugim. Przebieranie się, wycinanie dyni to dla dziecka jedno, po prostu zabawa z rówieśnikami, a pójście na groby zmarłych rodziny, powspominanie ich z rodzicami to osobna sprawa. Myślę że pięciolatek i tak nie jest w stanie jeszcze przeżyć jakoś głęboko takiego dnia. Nasze dzieci i tak już są obciążone doświadczeniem śmierci.
Nasi synkowie (5 i 3 latka) są na grobie siostry co tydzień, 1 listopada również zapalą z nami znicz dla Niej, pójdziemy też na groby pradziadków, powspominamy, wyjaśnimy im co to za święto i chyba to wszystko, od tak małych dzieci nie możemy chyba jeszcze oczekiwać czegoś bardziej wzniosłego, żeby jakąś refleksje z tym związaną przeżyły. W pełni szanuję Twoje zdanie Kasiu, też nigdy nie lubiłam halloween, uważałam to za głupkowatą zabawę. Ale chcemy czy nie to to wchodzi do naszego kraju, wszędzie na półkach sklepowych dynie, lampiony dyniowe itd. Nie wiem czy jesteśmy w stanie się przed tym wybronić, czy dziecko będzie miało tylko do nas pretensje, że przez to co stało się w rodzinie, ono nie może poprzebierać się z rówieśnikami. Oczywiście zawsze trzeba stawiać granice zabawy i naśladowania innych, ale w tym przypadku nie wydaje mi się to niebezpieczne.
Wolałabym, żeby to amerykańskie świętowanie nie przedostało się do naszego kraju, ale jeśli już tak się dzieje to chyba możemy pozwolić dzieciom na zabawę, a „nasze” Wszystkich Świętych przeżyć z nimi osobno w stosownej do tego święta atmosferze. 


Re: Halloween w przedszkolu???
Gosspel  
27-10-2012 02:42
[     ]
     
Choć pisałaś do Kasi pozwolę sobie jednak dodać wypowiedz ;) Czy nie wygląda to tak ,że nasze świeto zaczyna schodzić do zacisza domowego a Haloween staje się numerem jeden? Masz racje ,że małe dziecko nie zrozumie i wszystko należy stopniować do wieku i psychiki dziecka ale jeśli mogę zapobiec takowym zabawom w przedszkolu to robię to , nie chce żyć na zasadzie panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek , rozmawiam z młodym i mówię mu ze my palimy znicze na grobach naszych bliskich a nie w pustej dyni to już mój 4 latek potrafi zrozumieć .Nie jest też tak ze bronie zaciekle i walcze z każdym o wykreślenie tego amerykańskiego świeta , wiem ze i tak i tak ono weszło i bedzie nic z tym nie zrobie bo nie mam na to wpływu , ale mam wpływ na to co i jak u mnie w rodzinie i tak staram sie wychować dzieci a co z tego wyjdzie ? jakie będą ich metody do własnych dzieci i tego świeta? nie mam pojęcia ..może bedą biegać i krzyczeć cukierek albo psikus ...zobaczymny 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

Re: Halloween w przedszkolu???
emka  
27-10-2012 12:03
[     ]
     
Kasiu i Gosspel
W pełni się z Wami zgadzam. Wypowiem się jako matka i nauczycielka pracująca w przedszkolu. Moje koleżanki chciały zorganizować taki bal ale się sprzeciwiam. Ostatecznie zorganizowany będzie bal andrzejkowy, który wywodzi się z naszej tradycji. Będą różne "wróżby" takie wywodzące się z tradycji i takie wymyślone np: kim będę gdy dorosnę. A bale hellowinowe zostawmy narodom anglosaskim. Sama chciałam zaproponować koleżankom coś w rodzaju zaduszek: czytanie wierszy zmarłych poskich poetów dla dzieci, niestety mój pomysłnie spotkał się z entuzjazmem. Ale może przyszłym roku się uda. Muszę się przyznać,że swego czasu oglądała bajkę dla dorosych Włatcy móch. Aż pewnego dnia zdałam sobie sprawę iż Czesio to zmarłe dziecko i że ja nie chcę aby ktoś spstrzegał mojego Jasia jako upiorka. Niestety moda na tego typu "bajki" wciąż powraca. Teraz starsze dziewczynk zachwycają się monster high. Są lalki- upiorki, zeszyty, puzzle.Koszmar. Jedyne co nam pzostaje to starać się tak wychować dzieci aby nie ulegały zbiorowej modzie tylko dokonowały mądrych wyborów. 
mama Jasia(*+ 20.04.06), Julci(*26.05.07)i Adasia (*23.09.10)

Re: Halloween w przedszkolu???
Hanulka2009  
27-10-2012 15:38
[     ]
     
Oczywiście, Zgrywusko, masz rację, że pięciolatek nie rozumie jeszcze wymyślnej argumentacji i że dzieciaki powinny mieć normalne, wesołe dzieciństwo. Panie w przedszkolu oczywiście nie chciały źle i argumentowały, że właśnie dzieci mają tak mało okazji, żeby się wyszaleć... Tylko zrozum moje zdziwienie i przerażenie, kiedy nagle Jerzyk ni z tego ni z owego zażądał zrobienia mu kostiumu kościotrupa, bo "Zuzia będzie wampirkiem, a Kuba diabełkiem". Halo, czy nie mówimy przypadkiem o przebieranie się za ludzkie szczątki i złe duchy? I to w czasach, kiedy dzieci tak bardo "chroni sie" od trudnych tematów, wizyt w szpitalu i na pogrzebach. Same doświadczyłyśmy, ze śmierć jest tematem tabu, a z drugiej strony dzieciaki od najmłodszych lat próbuje się zafascynowac światem duchów, magii, okultyzmu. Może to przesada, ale chyba istnieje pewne niebezpieczeństwo, które układa mi się w głowie w ciąg: "dziś bal Halloweenowy w przedszkolu, jutro książki o wampirach i lalki-potworki, pojutrze amulety, wróżki i horoskopy".

Oczywiście, że tak jak piszecie, niewiele można z tym zrobić na skalę globalna, ale przecież moje dziecko musi przynajmniej od małego widzieć, co się nie podoba rodzicom, a przede wszystkim dostrzegać jakąś alternatywę. Dlatego jest dokładnie tak, jak piszecie: wiele zależy od nas. Tylko że o wpływie rówieśników, to ja na razie niewiele wiem, więc pewnie Gosspel czy inni rodzice nastolatków mogliby nas w tej kwestii uświadomić.

Pozdrawiam Was wszystkie najserdeczniej!
kasia, mama Hanulki i ziemskich urwisów 


Re: Halloween w przedszkolu???
zgrywus  
27-10-2012 21:58
[     ]
     
Cieszę się, że są takie fajne Mamuśki jak Wy, które idą pod prąd a nie z prądem. Zgadzam się z Wami, z dzieckiem trzeba przede wszystkim rozmawiać, nigdy nie mamy pewności jaka drogę wybierze, nawet gdybyśmy nie wiem jak się starały. Dobrze jest jednak móc sobie powiedzieć, że zrobiłyśmy wszystko co w naszej mocy.
Kostium diabła to rzeczywiście przesada, u mojego synka nie było pomysłów z balikiem, jedynie wszędzie pojawiły się dynie, w sali zajęć, w stołówce. Na pewno dziecko trzeba ochronić przed tą falą okultyzmu, która nas zalewa. Tyle, że wydaje mi się, że zasada surowego zakazu nie zawsze skutkuje.
Pamiętam jak mój młodszy kuzyn fascynował się pierwszą edycją Big Brothera, rodzice zakazali mu tego oglądać, a u niego w szkole wszyscy o tym mówili. Wkrótce wyszło na jaw, że mały chodzi do kolegi żeby z całą jego rodziną to ogladać. Więc rodzice zmienili kierunek, oglądali program z nim, komentując zachowania bohaterów i dyskutując na ich temat z synem wyrażając przy tym swoje zdanie. Fascynacja szybko się skończyła, program stracił statut "zakazanego owocu" i kuzyn przestał udawać jego bohaterów. W niektórych przypadkach trzeba przez coś przejść razem z dzieckiem zamiast całkowicie odwracać go od tego, żeby osiągnąć zamierzony efekt.
Pozdrawiam Was serdecznie. 


Re: Halloween w przedszkolu???
Gosspel  
28-10-2012 02:10
[     ]
     
Bardzo fajnie to ujełas /ujeles ;) czasami z dzieckiem trzeba przez to przejść niż zakazywać - super :) Dość znana postać ze świata katolickich pisarzy pan Jacek Pulikowski napisał w swej książce pt ;'' Jak wygrać ojcostwo '' ,że dziecko jest jak makaron - należy je pociągać a nie popychać ( oczywiście mówimy tu o miękkim makaronie ''ugotowanym '' ;) to zupełnie podobnie do tego co właśnie napisałaś/łeś ... i coś jeszcze znalazłam na naszych stronach Kasiu nie wiem czy czytałaś już ..wklejam link mam nadzieje ze nie łamie tym zasad a jeśli tak to przepraszam http://www.dk.oaza.pl/v7/aktualnosci.php?seria=&numer=1371&typ=W 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

Re: Halloween w przedszkolu???
zgrywus  
28-10-2012 09:53
[     ]
     
Zajrzałam sobie też do podanego przez Ciebie linka i przyznaję, że pomysł z balem Wszystkich Świętych jest rewelacyjny. Miejmy nadzieję, że więcej będzie takich inicjatyw w przedszkolach i kostiumy świętych wyprą przebrania za diabełki. A dzieciaki będą zadowolone, bo zabawa będzie, a im przecież o to właśnie chodzi. Pozdrawiam 


Re: Halloween w przedszkolu???
Gosspel  
29-10-2012 13:35
[     ]
     
Zgrywusko :) link był i jest dla wszystkich , żle sformułowałam wypowiedz miałam na myśli to ze obie z Kasią należymy do DK i pewnie Kasia zna stronę ;) Taki skrót myślowo piśmienny - wiadomo internet nie jest idealny do komunikacji .. Cieszę się ze podoba Ci się pomysł - mnie także bardzo dopowiada i tak jak piszesz dzieki takiemu rozwiazaniu wszyscy bedą usatysfakcjonowani :) Pozdrawiam serdecznie 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

Re: Halloween w przedszkolu???
EwelinaW  
30-10-2012 16:59
[     ]
     
Nie mam nic przeciwko zabawie w Halloween. Wyprawiłam moją córkę na bal do przedszkola w kostiumie piratki, wczoraj bawiłyśmy się wycinając dynię, a teraz "grzeszymy" patrząc jak świecą się na balkonie. Traktuję halloween, jako zabawę. Nie przeszkadza mi, że nie wywodzi się z naszej tradycji. Bawmy się! U nas jest tak dużo różnych Świąt skłaniających do refleksji, tyle rocznic obchodzonych w poważny sposób, bo inaczej się ich nie da obchodzić. A jak jest okazja do zabawy, to z niej korzystajmy.
W przedszkolu mojej córki są dzieci nie tylko katolików. Więc przebieranie się za świętych niech odbywa się na imprezach dziecięcych organizowanych przez parafię, albo w katolickich przedszkolach, a nie państwowych.
Moja córcia ma 3 latka. Wie, że 1 listopada znów odwiedzimy więcej grobów, niż tylko Zuzi. Dla mnie 1 litopad, to powinien być dzień w właśnie w zaciszu domowym. Czas, kiedy możemy się skupić, wspominać. "na pocieszenie" ;) Wszystkich zmarłych jest także dla wielu świętem komercyjnym...Widziałam ulotkę sklepu, która w promocyjnej cenie oferowała znicz z melodią Ich Troje "wstań powiedz nie jesteś sam"...To też mnie nie zbulwersowało, a baardzo rozbawiło, że można coś tak głupiego wymyślić.
.......................................... 
"Śmiertelnie chore dzieci wiedzą, że umrą. Jest to wiedza nieświadoma ale kieruje ich postępowaniem. Ci, którzy żegnają się z nimi, mają przytępiony słuch. Jesteśmy głusi na przekazy umierających."

Re: Halloween w przedszkolu???
Gosspel  
04-11-2012 06:40
[     ]
     
Katolickie państwo a jak bardzo odcina się od katolicyzmu ..zawsze mnie to zastanawiało i zastanawia ..jak to jest ,że np we francji znajomi moi zupełnie nie mający związku z jakimkolwiek wyznaniem posyłają dzieci do katolickich szkół...no nie mogę pojąć >/;) różnimy sie i dobrze bo dzięki temu możemy poznawać inne spojrzenia , opinie i nie jest monotematycznie a kolorowo :) tak więc Ewelinko dzięki za podzielenie się swoim zdaniem :) Pozdrawiam 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

Re: Halloween w przedszkolu???Hanulka2009
Gosspel  
04-11-2012 06:42
[     ]
     
Kochana napisałam Ci maila ale zero odzewu - dostałaś? bo już zaczynam wątpić ... 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

Re: Halloween w przedszkolu???Hanulka2009
Hanulka2009  
04-11-2012 17:17
[     ]
     
Gosspel, znalazłam Twojego maila w spamie (!) i odpisałam już parę dni temu. Spróbuję wysłać raz jeszcze. Chyba coś sie dziwnego dzieje z wp albo z moim kompem, bo nie odpisały mi też inne osoby, które zawsze od razu reagują...

kasia 


Re: Halloween w przedszkolu???-do Gosspel
Hanulka2009  
05-11-2012 23:03
[     ]
     
Czy tym razem mój mail dotarł do Ciebie, Aniu?

kasia, mama Hanulki 


Re: Halloween w przedszkolu???-do Gosspel
Gosspel  
06-11-2012 17:14
[     ]
     
Kasiu dotarł :) odpisze jak moje łobuziaki dadzą mi więcej czasu :* 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora