dlaczego.org.pl  
Forum dlaczego.org.pl  >> PORONIENIE
Nie jesteś zalogowany!       

Czy mogę ubrać samodzielnie dziecko na ostatnia drogę?
aniemae  
28-11-2011 19:17
[     ]
     
Dziś w moim zakładzie pogrzebowym zadalam pytanie; czy istnieje możliwość, abym samodzielnie "ubrała" Michałka na pochówek.
pani po konsultacji (szybkiej) z szefem oznajmiła, ze przepisy na to nie pozwalają i ze nie wynika to z ich złej woli, ale nie ma takiej możliwości.

Jak to ma się do konkretnych przepisów? czy naprawde nie ma takiej mozliwości? Na wsi u mojego męża zmarli są pod dachem do momentu samego pogrzebu (nie ma w tamtych rejonach praktycznie zakładów pogrzebowych), bo domownicy samodzielnie przygotowują zmarłego do ostatniej drogi i przez 3 noce są modlitwy w jego intencji i wspominki...

Ja tylko chcę opatulić w przygotowane zawiniątko mojego synka i zadbać o to jako matka...

Kupiłam białą frotową dziecięca skarpetusię i taki biały puszysty trójkacik, który jest przeznaczony na osłonę szyjki dziecka...

Bardzo proszę o info. Czy tu też trzeba walczyć o uszanowanie praw matki? Czy mam takie prawo? 


Re: Czy mogę ubrać samodzielnie dziecko na ostatnia drogę?
atusia13  
28-11-2011 20:09
[     ]
     
Sama nie wiem jak to jest. My także chcieliśmy chociaż być przy ubieraniu. Dzień wcześniej podałam ciepły polarkowy strój, ale w domu przypomniałam sobie o rajstopkach i koszulce. Panowie z zakładu pogrzebowego mieli dać znać gdy będą ubierać byśmy mogli być z małym (mieliśmy 3 minuty od miejsca zamieszkania)- nie zadzwonili. Gdy my zniecierpliwieni zadzwoniliśmy okazało się, że malutki jest już ubrany. Pojechaliśmy mimo wszystko do kostnicy i poprawiliśmy ułożenie główki na takie w jakim zawsze leżał. Maskotkę włożyłam mu do rączki, a nie jak to zrobili panowie z zakładu - rzucili byle jak.

Teraz gdy cofam się myślami do dnia pogrzebu to nie wiem jak dałam radę go wytrzymać...
Dużo siły Ci życzę i przytulam do serduszka. 
Beata
Mama Marcelka z wadą letalną ur.14.05.2009 - zm 24.03.2011 http://funer.com.pl/epitafium,marcel-wysocki,5849,1.html

Re: Czy mogę ubrać samodzielnie dziecko na ostatnia drogę?
aniemae  
28-11-2011 20:51
[     ]
     
Bardzo dziękuję za podzielenie się ze mną Twoja historią. Mam nadzieję jednak, że osoby, które od strony prawnej są zorientowane w temacie, naprowadzą mnie na konkretny przepis lub rozporządzenie dotyczące poruszanego przeze mnie problemu. Pani, która zajmuje się strona organizacyjna pogrzebu mojego synka powołała się na przepisy, więc chciałabym wiedzieć jakie jest ich konkretne brzmienie. Niestety nie zareagowałam automatycznie w ten sposób będąc w zakładzie, a gdy będę tam ponowie w sprawie mojego pytania, chciałabym bardzo dysponować konkretna wiedza na ten temat.

Jeśli chcą, mogą mnie nawet wydezynfekować domestosem... Chętnie poddam się wszelkim higienicznym procedurom. Ale niech mnie nie pozbawiają tej jedynej szansy... 


Re: Czy mogę ubrać samodzielnie dziecko na ostatnia drogę?
atusia13  
28-11-2011 21:26
[     ]
     
Może spróbuj poprosić by przed oddaniem maleństwa z kostnicy do zakładu pogrzebowego móc dokonać swoich poprawek przed zamknięciem trumienki, by móc dać coś od Was...Pewnych procedur nie przeskoczy się, ale może pozwolą na sam koniec....
Dla mnie było bardzo trudne samo oddanie do kostnicy, bolało mnie, że ON tam sam bez nas...Bałam się o to czy z szacunkiem się z NIM obchodzą...
(*) 
Beata
Mama Marcelka z wadą letalną ur.14.05.2009 - zm 24.03.2011 http://funer.com.pl/epitafium,marcel-wysocki,5849,1.html

Re: Czy mogę ubrać samodzielnie dziecko na ostatnia drogę?
Gosspel  
28-11-2011 23:07
[     ]
     
Z tego co wiem jak mojej koleżanki dzieciątko było chowane miała możliwość sama ubrać maleństwo jednak pan z zakładu pogrzebowego odradzał jej - moim zdaniem jest to dobra wola zakładu , można zapytać tą osobę na jakie przepisy dokładnie się powołuje ( paragrafy artykuły itp. ) . Jeśli czujesz taką potrzebę ( rozumiem cię w zupełności to walcz o to ) W necie znalazłam to : http://www.magazynfamilia.pl/drukuj/Godne_pozegnanie,3617,144.html
Mocno ściskam 
mama Oli, aniołka Tymusia , małego Antosia i Aduni

Re: Czy mogę ubrać samodzielnie dziecko na ostatnia drogę?
aniemae  
29-11-2011 16:33
[     ]
     
Bardzo dziękuję za Wasze wsparcie :)
Okazało się, że to wewnętrzne ustalenia i procedury zakładu. Mój pierwotnie wybrany stanowczo odmawia, ale zadzwoniłam do konkurencji i tutaj już nie było problemu. Pan stwierdził jednoznacznie. Najbliższa rodzina ma prawo do samodzielnego ubrania zmarłego. To było jak miód na serce. Instytucja/firma nie może stawiać swojej osoby prawnej ponad naturą, osobą naturalną i naturalnym porządkiem. Mam prawo zadbać o moje dziecko samodzielnie.
To tyle ode mnie.

P.S. Miałam rozmowę z szefem firmy, któremu tak dyplomatycznie, jak tylko mogłam starałam się wyjaśnić mój punkt widzenia i odczuwania. Bezskutecznie. 


Re: Czy mogę ubrać samodzielnie dziecko na ostatnia drogę?
vanilia  
28-06-2012 02:54
[     ]
     
Kochana teraz byłabym mądrzejsza!! i chociaz niczego mi nie odmawiano i kupiłam piekny kostiumik do trumny, która miałabyc spalona razem z ciałkiem, sama nie wiem czy tak było. mąz naciskał zeby Filipka nie widziec po sekcji, ale teraz załuje ze sama go nie umyłam i ubrałam. Prezysługują nam takie same prawa jak przy innej osobie która zmarła nawetjako dorosła!!
pozdrawiam:) 
Filipek (30tc)
+23.11.2009r i Karolek 30.11.2010r Ty moj mały, wielki cudzie!!!
http://filipeknowakowski.pamietajmy.com.pl/index.php?m=Obi

::   w górę   ::
Przeskocz do :
Forum tworzone przez W-Agora