Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dzieci w niebie

Co roku w Polsce około 40 tysięcy kobiet doznaje poronienia, 2 tysiące dzieci rodzi się martwych, a kolejne kilka tysięcy, na skutek chorób i nieszczęśliwych wypadków, nie dożywa pełnoletniości.

Rodzice, którzy tracą swoje dzieci są osamotnieni i zapomniani. Bliscy próbują pocieszać, że będą mieli albo mają inne dzieci, ale to sprawia jeszcze większy ból.

- W takich sytuacjach najczęściej zadawane jest pytanie: Dlaczego? A nie chodzi o to, żeby znaleźć na nie odpowiedź, ale by towarzyszyć rodzicom w ich stracie, pokazać im, że nie są sami, mogą znaleźć wsparcie i pomoc w tragedii, która ich dotknęła - mów ks. Piotr Drozd moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji lubelskiej odpowiedzialny za Dzień Dziecka Utraconego.

Kontakt z rodzicami, którzy stracili dziecko, jest ważnym wyzwaniem, także duszpasterskim. Dlatego  w Lublinie, 15 października, już po raz siódmy będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w Archikatedrze Lubelskiej, o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców którzy utracili swoje dziecko.

Co roku na tym wydarzeniu gromadzi się kilkadziesiąt rodzin z Lublina i okolic, aby uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Organizatorami tegorocznych obchodów Dnia Dziecka Utraconego Lublinie jest Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.

Idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. Niestety, wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. tzw. poronieniu). Wciąż pokutuje wizja embrionu, płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych także w wyniku aborcji, o których często nikt nie pamięta.

- Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzyliśmy także  Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. 15 października 2015 roku, przez cały dzień, będzie ona wyłożona w Archikatedrze Lubelskiej - mówi ks. Piotr Drozd.

Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci utraconych oraz ich rodziny i przyjaciół do wspólnej modlitwy!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy